Mohlo by Vás zajímat rss

 

 

 

Připravili jsme pro Vás první číslo Medelovin. Tento náš zpravodaj je určen pro uživatele naší sociální služby, jejich blízké či vzdálené příbuzné a pro všechny, které zajímá dění v domově. 

MEDELOVINY  2015

MEDELOVINY 2016

MEDELOVINY 2017

 

Jsme členem  Asociace poskytovatelů sociálních služeb http://www.apsscr.cz

 

PODPOŘENÉ PROJEKTY Z MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE  

V letošním roce byly z projektu Moravskoslezského kraje a programu na podporu zvýšení kvality sociálních služeb poskytovaných v Moravskoslezském kraji na rok 2017, podpořeny dva naše projekty  a to Odborné vzdělávání zaměstnanců a managementu sociálních služeb A Pořízení materiálně-technického vybavení pro domovy se zvláštním režimem.

 

1.      Odborné vzdělávání zaměstnanců a managementu sociálních služeb

Vzdělávání zaměstnanců je velice důležité, právě pro náročnost práce v sociálních službách. Vzdělávání se aktivně věnujeme každý rok. V letošním roce jsme díky podpoře Moravskoslezského kraje mohli realizovat 7 odborný kurzů. Dva kurzy byly pro zdravotní sestry, dva pro vedení domova a tři kurzy byly pro všechny zaměstnance domova a pečující personál.

Prvním z těch určených pro pečující personál byl s tématem Pokojná smrt, její akceptace a základy komunikace, Toto těžké téma jsme vybrali z důvodu, že se ním setkáváme, i když společností je tabuizováno. Je těžké brát život se vším, co nám dává a bere. Je třeba si plnit sny a pak i smrt a téma o ní bude přijatelné. Je to totiž přirozená součást života. V životě plníme spoustu přání, ale umíme splnit i to poslední? Nikdo z nás nechce být v tuto poslední chvíli sám.

Dalším certifikovaným kurzem byl kurz Proměny stáří a geronto-oblek, který účastníky seznámil aktivně a na“vlastní kůži“ s tím jak se cítí senior, který už se špatně hýbe, špatně vidí, špatně slyší a to pomocí speciálního obleku a doplňků k němu, které nám znesnadnily pohyb, zhorší zrak a otupí sluch. Geronto-oblek simuluje vysoký věk, nad osmdesát let. Výrobci mu říkají Gert. Základem je vesta, která má 15 kilogramů, další kilová závaží jsou kolem zápěstí a ještě o něco těžší na nohou. Kolena i lokty jsou zafixovány. Stejně tak krk pomocí límce. Na hlavě máme brýle a na uších sluchátka. Na ruce navíc oblékáme speciální rukavice. Pomocí malých elektrošoků zažíváme, jaké to je, když se nám neustále třesou ruce. I když je tato simulace velice propracovaná, co necítíme, jsou bolesti, které senioři ve vyšším věku mají. I tak, si ale odnášíme velké pochopení…. Připadali jsme si jako ve vězení svého vlastního těla. Slyšíte velmi špatně, nevidíte toho moc a navíc se sotva hýbete. Aby to nebylo tak jednoduché, byly před námi jednoduché úkoly. Dojít si na WC, vyjít a sejít schody, projít se po chodbě do vedlejší místnosti nalít vodu.  Každý měl sebou oporu – pracovníka, který ho prováděl i tak doufáte, že Vám někdo řekne, na co dát pozor. Pořádně nevidíte na dveře, natož jestli nezakopnete o práh. Jsme zvyklí neustále někam spěchat. V geronto-obleku si ale člověk příliš pospíšit nemůže. Výborný prožitkový kurz!

Posledním velkým kurzem, který se konal přímo v našem zařízení, byl kurz Základy manipulace a škola zad. Během kurzu si všichni účastníci aktivně vyzkoušeli jak správně polohovat a přitom šetřit i své vlastní zdraví, tedy záda. Unikátnost tohoto školení je v tom, že spojuje poznatky z vědeckých konceptů péče (např. bazální stimulace, kinestetická mobilizace, validace).

2.       Pořízení materiálně-technického vybavení pro domovy se zvláštním režimem.

V projektu pořízení materiálně-technického vybavení pro domovy se zvláštním režimem, podpořeného z Moravskoslezského kraje, se jedná o nákup polstrovaných zvýšených židlí s opěrkami rukou na pokoje, geriatrického křesla, elektrického zvedáku a stavěcího křesla, inhalátoru a výmalbu pokojů a společných prostor domova.

 

 

Za podpory Nadace Veolia a projektu Stále s úsměvem

 jsme mohli nakoupit seniorům pomůcky na volnočasové aktivity ( flipchart , vyřezávací stroj bigshot, rám pro ruční tkaní, senzorické kroužky, omalovánky pro dospělé, knížka vzpomínání a procvičování paměti pomocí karet, kinetický písek, interaktivní kalendář, senzorická hmatová pomůcka – „Tajná skříňka“  a v neposlední řadě tolik důležité pro zachování těchto krásných společných okamžiků je pořízení zrcadlového fotoaparátu ( který si momentálně složitě půjčujeme ) ) . Tento podpořený projekt umožňuje tolik důležité mezigenerační setkávání seniorů a dětí z mateřské školy .  Už Božena Němcová nám krásně vykreslila úctu a respekt těchto dvou věkových generací v knize Babička. Bezprostřednost dětí je natolik silná, že v lidech depresivně laděných vyvolává dojetí, v lidech imobilních snahu o sebemenší pohyb a v lidech nekomunikujících blažený úsměv. Naše společné aktivity jsou vždy naplněné emocemi, na které ještě dlouho po setkání vzpomínají nejen děti a senioři, ale i všichni zúčastnění.

Velmi děkujeme za tuto finanční  podporu díky které jste také  uspořádali Dožínkové slavnosti. Program této krásné akce byl rozdělen na dvě části a to dopolední program v rámci mezigeneračního setkávání s dětmi z MŠ Janáčkova z FnO a odpolední pro seniory, rodinné příslušníky a přátele. Dopoledne děti a senioři tvořili obrázky pomocí razítek z brambor, zpívali, stříkali barvy na plátno a společně tak vytvořili krásný obraz. Po obědě následovalo čtení do ouška, kde pohádku předčítali pan Antonín s paní Boženkou a děti pozorně naslouchaly.Odpolední program zahájilo vystoupení děti z folklórního souboru Gruník s krátkým pásmem na oslavu podzimní sklizně. Všem se představení velice líbilo. K tanci a poslechu nám až do podvečerních hodin krásně hrál cimbálový spolek Slezan.

 

 

Díky podpoře nadace ČEZ a jejich projektu  "EPP Pomáhej pohybem" jsme pro naše seniory postavili zahradní altán 

Díky podpoře nadace ČEZ se naše společné přání uskutečnilo a my mohli pro naše seniory postavit zahradní altán . ( průběžné fotografie můžete vidět na našem webu ve fotogalerii nebo na fcb ) 

Jsme rádi za to, že náš projekt byl vybrán a děkujeme všem, kteří svým pohybem pomohli k naplnění cíle :-) !

PROJEKT : "Jsme domov se zvláštním režimem pro 37 seniorů, poskytujeme sociální a pobytové služby v nepřetržitém provozu osobám chronicky duševně nemocným (stařecká demence, Alzheimerova choroba a osoby ohrožené závislostí, nebo závislé na alkoholu). Věříme, že vysněné přání našich seniorů, výstavba ZAHRADNÍHO ALTÁNU - jim zpříjemní pobyt na zahradě a usnadní volnočasové aktivity. Zároveň vytvoří stinné místo pro 40 lidí, které je ochrání před nebezpečnými slunečními paprsky a nepříjemným větrem. Budou ho využívat také děti, které k nám docházejí z okolních MŠ v rámci mezigeneračního setkávání. Staré přísloví praví: "Všude dobře, doma nejlíp." To platí i v případě seniorů trpících stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou, kteří jsou v našem domově se zvláštním režimem v podhůří Beskyd na Ostravici. Naší snahou je takové prostředí vytvořit našim seniorům. Cíl: 80 000 Kč Děkujeme Vám za pomoc!"

 

CÍL: NAPLNĚN  DĚKUJEME !!!

 

 

 

 

 


Hledáme dobrovolníky, kteří budou docházet za našimi seniory

Číst více

Uzavřeno - veřejná zakázka

Číst více

Jak se stát dobrovolníkem v Domově se zvláštním režimem Medela-péče...

Číst více